Posted on Leave a comment

Die Welt: Polska największym importerem rosyjskiego gazu LPG 11 04.2023

gaz lpg z rosji

Orlen pytany o to, czy jest za jego wprowadzeniem, odpowiada, że to decyzje podejmowane na szczeblu państwowym i międzynarodowym, a więc nie leżą w kompetencji spółki. „Przy okazji warto zauważyć, że sankcje na rosyjskie LPG, dla pełnej skuteczności, musiałyby zostać wprowadzone na poziomie europejskim” – podkreśla zespół prasowy Orlenu. Na zakończenie PIGP podkreśla, że według nich tylko sankcje unijne mogą pozwolić skutecznie ominąć import z Rosji. Według niej sankcje krajowe będą szkodliwe dla Polski. Sytuację pogarsza fakt, że Polska nie dysponuje wystarczającą siecią magazynów na gaz LPG.

gaz lpg z rosji

Do naszego kraju wciąż trafia jednak rosyjski gaz LPG. “Nie ma problemów z dostępnością LPG na rynkach światowych. Odrębnym zagadnieniem jest dowiezienie go do Polski” – powiedział szef POGP. Dodał, że największy importer gazu płynnego na świecie, Chiny, ze względu na sytuację gospodarczą odbiera mniejsze ilości niż zazwyczaj, a zapasy po stronie największego eksportera, czyli Stanów Zjednoczonych, w 2023 r. “Dla porównania, USA produkują corocznie ponad 100 mln ton LPG wobec 15 mln ton w Rosji, z których sama Rosja konsumuje 2/3” – dodał.

Polska wciąż sprowadza rosyjski gaz LPG. Import wyższy niż w Unii

Dyrektywa stopniowo nakazuje odejście do tego źródła ciepła. Przewiduje ona wyjątki, gdzie piece gazowe mogą być najwyżej dodatkiem do innych źródeł ciepła. https://www.dowjonesrisk.com/rbnz-meeting-nzdusd-continues-to-strengthen/ Maciej Zaniewicz z Forum Energii zwraca uwagę, że Polsce trudno przestawić się na import z Zachodu, bo dominują lądowe terminale LPG na wschodzie kraju.

  1. Co prawda pomysł wprowadzenia pilnego embarga na rosyjski LPG upadł w Sejmie, ale niedługo potem premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nasz kraj zrezygnuje z tego paliwa do końca 2022 r.
  2. Zakończył po raz pierwszy ze stratą z podstawowej działalności – wydobyciu i sprzedaży gazu.
  3. To kamień milowy dla firmy należącej do kluczowych graczy na włoskim rynku LPG, paliwa pomostowego na drodze do dekarbonizacji do roku 2050.
  4. LPG ma ok. 12-procentowy udział w polskiej konsumpcji paliw – wskazuje Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) na podstawie danych za pierwsze trzy kwartały ubiegłego roku.
  5. Kraj, który najbardziej wspiera Ukrainę i domaga się sankcji przeciwko Rosji, jest największym importerem rosyjskiego gazu LPG, czyli paliwa do samochodów.
  6. Wymaga to jednak czasu i przygotowania, aby przedsiębiorcy zdołali zabezpieczyć nowe kontrakty.

Spośród krajów UE embargo na rosyjski autogaz najmocniej uderzy w polski rynek. Dlatego też importerzy domagają się wprowadzania okresu przejściowego i nowych inwestycji. Jeśli dojdzie do perturbacji na rynku LPG, odczują to odbiorcy końcowi, a więc przede wszystkim kierowcy. Udział gazu do napędu pojazdów samochodowych (autogaz) wyniósł 74,5 proc. Pozostała część to odbiorcy gazu w butlach i w zbiornikach, a więc m.in. Gospodarstwa domowe, właściciele szklarni, hodowcy drobiu czy zakłady przemysłowe, które używają gazu płynnego do celów grzewczych.

Ceny emisji CO2 uderzą w nowe dziedziny życia. A mają być wysokie

Wszelkie nagłe działania wzmacniałyby istniejący już na rynku poziom niepewności, co niewątpliwie znalazłoby odbicie w poziomie cen detalicznych – zaznacza Kwiatkowski. Dostawy gazu płynnego na rynek polski odbywają się koleją, drogą morską z wykorzystaniem trzech terminali oraz cysternami w transporcie drogowym. Jak wynika z najnowszego raportu POGP, w 2021 r. Całkowita krajowa konsumpcja gazu płynnego LPG w naszym kraju wyniosła 2,4 mln ton, czyli o 4 proc.

Według Unimotu różnica między ceną produktu ze Wschodu i Zachodu jest tak duża, że większość jego odbiorców nie jest zainteresowana zachodnim LPG. Tylko niektórzy życzą sobie produktu z kierunku zachodniego i spółka Fidelity Digital Assets w celu zapewnienia opieki nad Funduszem Rentowności Instrumentów Pochodnych Bitcoin taką dostawę im zapewnia. Także na swoich stacjach Avia stara się sprzedawać głównie LPG z Zachodu. Podwyżki dotknęły także odbiorców gazu w butlach, ale rekordy cenowe zaobserwowano dopiero w tym roku.

Gwałtowny spadek zainteresowania kotłami gazowymi. Oto przyczyny

Zauważa, że import LPG z Rosji do Polski stanowi ok. 30 proc. To oznacza, że nasz kraj jest dla Rosjan istotnym rynkiem zbytu. – Wprowadzenie sankcji na import w dotkliwy sposób naruszyłoby interes Kremla, a polski rynek LPG nadal będzie zaopatrywany dzięki wspomnianym wcześniej kierunkom – kwituje Chyż.

Za butlę z gazem (11 kg) trzeba było zapłacić od 100 do nawet 190 zł, podczas gdy cena detaliczna w połowie 2021 r. Nie wszystkie firmy są jednak już dziś gotowe do zerwania kontraktów z rosyjskimi dostawcami. – Uważamy, że dostępna infrastruktura logistyczna jest z technicznego punktu widzenia przygotowana do pokrycia krajowego zapotrzebowania z kierunków innych niż wschodni. Wymaga to jednak czasu i przygotowania, aby przedsiębiorcy zdołali zabezpieczyć nowe kontrakty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *